A forszfor fontos szerepet játszik minden élő szervezet számára, növények és állatok alapvetően fontos tápeleme. Kulcsfontosságú tényező a sejt égési folyamatában, és a növény teljes energiaellátásában. A sejtfalak, a DNS, és mindenféle protein és enzim “építőköve”.
Fiatal növényekben a foszfát jelenléte elengedhetetlen; a növény teljes élete során elfogyasztott foszfor ¾-ét az élettartamának első negyedében szívja fel.
A foszfor legnagyobb koncentrációja a növény fejlődő részeiben, a gyökerekben, a hajtásokban és a csöves szövetben található. A növények viszonylag kicsik maradnak bíbor/fekete üszkös levélrészekkel, melyek később deformálódnak és összezsugorodnak.
A foszforról röviden
- Mi az, és milyen hatása van?
- Alapvetően fontos szerepe van mind a sejten belüli folyamatokban, mind pedig a növény teljes energiaátvitelében.
- Többek között a sejtfalak és a DNS alkotóeleme.
- Milyen látható jelei vannak a hiányának?
- Kis növény bíbor/fekete üszkös levélrészekkel.
- A levelek deformálódottak és összezsugorodtak.
- Mit lehet tenni?
- Szervetlen foszfát trágya ALAPOS belekeverése a talajba vagy további folyékony foszfát hozzáadása hidroponikus növénytermesztés esetén.
A hiány kifejlődése
- A növény színe először sötétzöldre vált – a potasszium-hiány által okozott színtől eltérő sötétzöldre (kékeszöld).
- A magasságbeli növekedés és a növény rügyeinek oldalirányú fejlődése gátolva van.
- 2 vagy 3 hét elteltével sötét bíborszínű/fekete üszkös foltok jelennek meg a régi és közepesen régi leveleken, ezáltal a levelek deformáltak lesznek.
- A bíbor/fekete színű üszkös foltok kiterjednek a levél szárára. A levél elfordul, bepöndörödik, és elhal.
- Az elhalt levelek összepöndörödnek és összezsugorodnak, jellegzetes okkersárga színűre változnak, majd lehullanak.
- A növény teljes virágzáson megy át, de a termés minimális.
A hiány okai
Mivel a foszfát a természetben alacsony koncentrációban jelenik meg, a növény sejtjeinek affinitása a foszforra könnyű felszívódást tesz lehetővé a teljes gyökéren keresztül. Ezért igen ritkán lép fel hiány, kivéve a következő eseteket:
- A termőközeg pH értéke túl magas (magasabb, mint pH 7). Ilyen esetekben a növény nem tudja felszívni a foszfort, mert nem oldható foszfortartalmú vegyületek jönnek létre.
- A talaj túl savas, vagy túl gazdag vasban és cinkben. Ez megakadályozza a foszfát felszívódását.
- A talaj kemény, nem elég laza, nem tudja a növény felszívni a foszfátot.
Megoldások a hiány megszűntetésére
Mindig szervetlen foszfátokat használjon, mivel ezek könnyebben szívódnak fel. Mindig ALAPOSAN keverje be a foszfát trágyát a talajba.
Ha a pH érték túl magas, savasítani kell a közeget foszforsav hígított oldatával. A guano vagy ganéjtrágya helyett olyan termékeket válasszon, melyek csomagolásán garantált foszfáttartalom van megadva.